Şirketler grubumuz ile tesadüf olarak 3 yıl önce tanıştığımız voleybol branşını çok sevdik ve 2021 yılında Bursa’da Hekimoğlu Global Connect Travel Bursa Voleybol İhtisas Spor Kulübü’nü kurduk.

İlk yılımızda Erkekler 1.Ligi’nde yarıştık. Makul bütçelerle sporcu başına 100.000 TL ödediğimiz yılda final grubuna kaldık. Efeler Ligi’ne çıkma başarısını yakalayamasak da, ertesi yıl yarışmacı haklarını satmak isteyen bir spor kulübünden haklarını satın alarak yolculuğumuza devam ettik. İlk yılımızın ardından, Türk voleyboluna hizmet için altyapı faaliyetlerimizi de genişlettik. Tofaş Spor Kulübü’nün voleybol branşındaki faaliyetlerini durdurmasının ardından, altyapısında bulunan çocukları bünyemize kattık ve 1.Lig’deki takımımızda oynama fırsatı verdik.  Özel bir şirket olarak, 2 yıl gibi kısa bir sürede çok yol aldık.

2022-2023 sezonunda da -ilk yılımız olmasına rağmen- inişli çıkışlı da olsa ligde kalma başarısını gösterdik. Geçtiğimiz üç yıl içerisinde sporcu, kurum, kuruluş, federasyon gibi bütün ödemelerimizi eksiksiz yaptık. Ancak, ekonominin bozulması sonrasında içinde bulunduğumuz dönemde sporculara ödenen rakamlar, tesis kullanımı, malzeme, seyahat, konaklama giderleri, federasyon ödemeleri 4-5 kat artmış durumda. Federasyon, geçtiğimiz yıl aldığı ücretlerde bazı kalemleri üç kat arttırdı ancak kulüplerin gelirleri -bizim öğrendiğimiz kadarıyla- 10 yılda hiç değişmemiş. İçinde yaşadığımız 3 yılda da değişmedi. Kulüplere şu an ödenen isim hakkı bedeli 25.000 TL.  Kaybedilen maç için ödenen 35.000 TL, kazanılan maç için ödenen ise 25.000 TL. Bu rakamlar, bırakın deplasman harcamasını; iç sahada oynanan bir maçın bile giderlerini karşılamıyor. GDS ücreti, güvenlik ücreti,  ambulans görevli kumanyaları önümüzdeki sezon 35.000 TL civarında tutacak. Deplasman giderlerini düşünün bir de…

Kulüplerin yatırımları ile milli takım başarılarının gelmesi çok sevindirici, elbette bizler de gururla izliyoruz ancak federasyon çok yakın süre içerisinde liglerde oynayacak takım bulamayınca ne yapacak, onu da çok merak ediyoruz.

Efeler Ligi’nde mücadele ettiğimiz koskoca sezonda bizim sadece 1 maçımız canlı yayınlanırken, aynı ligde mücadele ettiğiniz Bursa’nın diğer temsilcisinin en az 4-5 maçı canlı yayınlandı. Diğer devlet kurumlarının kaç maçının yayınladığını yazmıyorum bile…

Üç senedir camianın içerisindeyiz ancak federasyondan bir tek kişi dahi “siz de geldiniz, bu spora yatırım yaptınız, teşekkür ediyoruz,” demedi.  Üzerine, kulüp avukatı aracılığı ile aradığımız asbaşkan “zaten siz niye takım aldınız?” gibi saçma sapan bir cümle kurdu. Parası olan devam etsin, çekilenin yerine yenisini buluruz zihniyetiyle hareket ediliyor fakat bu iş böyle olmaz.

Milli takım başarılarının ve kulüplerin milyon dolar yatırımlarının arkasına sığınıp en başarılı federasyon biziz algısı pek güzel! Federasyon, kulüpler için vardır. Duyduğumuz kadarıyla, 1. Lig’de oynatacak takım bulunamıyor, oynayanlar ödemelerini yapamayıp sporcuları mağdur ediyor, kimse de “arkadaş, bu ne?” demiyor. Ağustos ayındayız ve federasyondan bir kişi de arayıp “ne yaptınız, transfer yapmadınız, ne derdiniz var, bizim yapabileceğimiz bir şey var mı” demedi…

Sportif başarılara diyecek sözümüz yok, gurur duyuyoruz ancak kulüpleri destekleme ve kaynak yaratma anlamında federasyon hiçbir görevini yerine getirmiyor. Sadece, kulüplerden alacaklarının peşinde. Tarihi başarıların geldiği bu dönemde, en üst ligdeki 2 takım hiçbir şey yapamıyor, alt ligde ise transfer yapan takım sayısı 3-5 taneyi geçmiyor ve federasyon sadece seyrediyor. Kibirlerinden kimseyi muhatap almamaya devam ediyorlar.

Ne diyelim; Bravo! Devam edin bu şekilde…

HAKAN HEKİMOĞLU

HEKİMOĞLU GLOBAL CONNECT TRAVEL BVİ BAŞKANI