Global Connect Travel olarak, 2020 yılında tanıştığımız voleybol sporunu çok sevdik. 2020’de Düzce’de başladığımız yolculuğumuza, 2021’de Bursa’da Hekimoğlu Global Connect Travel Bursa Voleybol İhtisas Spor Kulübü’nü kurup Türkiye Voleybol Federasyonu Erkekler 1.Ligi’nde devam ettik. 24 takımın bulunduğu ligde, A Grubu’nda 2.sırayı alarak yarı final grubuna, oradan da final grubuna kalma başarısı gösterdik. Lige çıkamamış olsak da, Kızıltepe Spor Kulübü’nün Efeler Ligi’ndeki yarışmacı haklarını satın alarak Axa Sigorta Efeler Ligi’nde Bursa şehrinin ikinci takımı olarak ligde mücadele etmeye başladık. Aynı zamanda, Tofaş Spor Kulübü’nün voleybol branşını kapatması sonrası altyapı takımlarını kulübümüz bünyesine katarak birçok takımın 10 yılda almış olduğu yolu 3 yıllık serüven içerisinde katettik.

Erkek voleyboluna hizmet eden şirketimiz ve takımımız, bu süreç içerisinde hiçbir kulüp çalışanını ve hiçbir sporcusunu mağdur etmeden imkanlar dahilinde en iyi çalışma şartlarını sunmaya gayret göstermiştir. Ayrıca, kulübümüzün vergi yükümlülüklerinin tamamı da yerine getirilmiştir. 3 yıllık serüvende 1 gün dahi ne teknik ekip ne de sporcuların ödemelerinde bir aksama yaşanmadan bu günlere geldik. Voleybol sporu için şirketimizin ayırmış olduğu bütçeler, içinde bulunduğumuz ortamda 5 kat civarı artmış durumdadır. Ne yazık ki Spor Toto Teşkilatı’nın kulüp bütçelerine yapmış olduğu isim hakkı bedeli 11 yıldır sabit kalmış olup, ayrıca sponsorluk bedelleri de mevcut durumdaki giderlerin çok az kısmını bile karşılamamaktadır.

Yaşanan enflasyon ortamında, önceki yıllarda 2-3 birim alan sporcuların haklı olarak talepleri 10-15 birime çıkmış olup transfer yapma imkanımız kalmamıştır. Genel giderler dahil 10 katın üzerinde bir artışa gitmiştir. Hal böyleyken maalesef ne federasyon tarafından, ne de Bursa’nın önde gelen firmaları ile yapmış olduğumuz görüşmelerden bir sonuç alamadık.

Mevcut durumda Axa Sigorta Efeler Ligi’nde mücadele edecek bir takım oluşturma kabiliyetimizi ekonomik olarak kaybetmiş durumdayız.

Bir önceki sezonda ligi 10. sırada bitiren takımın aynısını tutmaya çalıştığımızda bile maliyetler 3 kat civarı artmış olup kulübün gelirleri sabit kalmıştır. Erkek voleybolunu mevcut şartlarda devlet kurumları dışında, ki hatta devlet kurumları bile artık bu işi yürütmekte zorluk çekecekler ve çekiyorlar, birçok belediye takımının sporcuların ödemelerinde geciktikleri haberlerini duyuyoruz.

Hal böyleyken, Efeler Ligi’nde yarışmacı bir takım ile devam etmemiz imkansız görünmektedir.

Federasyon aracılığı ile kulüp gelirlerinin enflasyona uygun şekilde artırılması gerektiğini düşünmekteyiz. Spor TotoTeşkilatı’nın kulüplere ödemiş olduğu isim hakkı bedeli verilmeye başlandığı yıllarda maç başı 10.000 Amerikan doları seviyesindeyken, günümüzde 1000 Amerikan doları seviyesine inmiştir. Ayrıca mevcut ekonomik durumdan dolayı birçok sponsor firma bu faaliyetlerden uzak durmaya çalışmaktadır. Değerli Gençlik Spor Bakanlığı’mızın ve Federasyonumuzun bu duruma seyirci kalmamasını ümit ediyor, konuyu acil bir şekilde değerlendirmelerini arz ediyoruz.

Saygılarımızla,

HEKİMOĞLU GLOBAL CONNECT TRAVEL BVİ